Ez a Hont-Orbán interjú pontosan olyan, mint az ország. Kínos

Nincs kedvem írni arról, hogy Hont András interjút készített Orbán Viktor miniszterelnökkel

Szerencsés, ha minden sikeres nő mögött ott áll egy férfi és egy család – vallja az Év Bankára címmel jutalmazott Búza Éva, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatója.
Takács Zsolt interjúja a Mandiner hetilapban.
A szó szoros értelmében ön nem is bankár, mégis a 2021-es év bankárává választották. Hogyan?
A díj óriási meglepetés és elismerés volt nekem és a Garantiqának is. A Mastercard és a Magyar Bankszövetség által közösen szervezett, anonim szavazáson ezúttal a hagyományos értelemben vett bankokon túl egyéb pénzügyi szolgáltatók, intézmények is versenybe szállhattak az elismerésért. A Garantiqa a hazai pénzügyi közvetítőrendszer meghatározó szereplője, 2021-ben a kkv-szektor hitelvolumenének egyharmada mögött ott állt a kedvezményes, állami hátterű garanciavállalásával.
Hogyan került közel a bankszektorhoz?
Pénzügyi területen az első munkahelyem az Állami Fejlesztési Intézetben volt. Onnan igazoltam át a később jogutód nélkül megszűnő Kvantum Investment Bankba, amely speciális pénzügyi területen működött. A bank átszervezése után a Kvantum Követeléskezelőnél helyezkedtem el. Ezt követően még közelebb kerültem a pénzügyi világhoz, a Magyar Fejlesztési Banknál először vezető jogászként, majd üzleti vezérigazgató-helyettesként dolgoztam. A második kislányom megszületése előtt pedig az a megtiszteltetés ért, hogy egy rövid ideig a társaság elnök-vezérigazgatója lehettem. A gyermekvállalás után hatéves szünetet tartottam, majd a MÁV-nál helyezkedtem el, különféle vezetői beosztások után az elnöki kabinet tagja voltam. 2010-ben kezdtem dolgozni a Garantiqánál, 2015 óta vagyok vezérigazgató.
Miért váltott a MÁV csúcsáról?
Visszahúzott a szívem a pénzügyi szektorba. Sok tapasztalatot szereztem a MÁV-nál, de úgy éreztem, a pénzügyi terület jobban illik az elképzeléseimhez.
Ilyen széles körű tapasztalattal bizonyára van válasza a gyakran felmerülő kérdésre: nehéz nőként vezetői pozíciókban érvényesülni?
Ez a kérdés kétségtelenül egyre többször merül fel, ám a pályafutásom alatt nem tapasztaltam ilyen jellegű nehézséget. Tény, hogy a társadalmunkban még mindig jelen van a dilemma, hogy a klasszikus női szerepek összeegyeztethetők-e a karrierrel. Márpedig a minket körbevevő környezetnek el kell fogadnia, hogy a nőknek a család mellett a karrier is fontos út lehet. Szép lassan persze átalakulnak a társadalmi sztereotípiák, és szerencsére egyre gyakoribbak a nagycsaládos női vezetők. Ehhez persze ambiciózus nőkre van szükség, akik bíznak magukban. És természetesen szükség van egy támogató férjre és családra, mert nélkülük karriercélokat elérni talán igen, de a család és a szakmai előmentel egyensúlyát megteremteni biztosan nem lehet. Az ismert mondást akár ki is lehet fordítani ebben a tekintetben: szerencsés, ha minden sikeres nő mögött ott áll egy férfi és egy család.
Hogyan ítéli meg, javultak a nők esélyei az üzleti szférában?
Bizonyos szakmákban változik a helyzet, főleg a középvezetői szinten. Nem tudatos döntés eredménye, de a Garantiqánál például több nő középvezető van, mint férfi. Ahhoz, hogy növekedjen a női vezetők aránya, elsősorban arra kell törekedni, hogy a cégvezetők, -tulajdonosok támogassák őket a gyerekvállalásban. Ez egyébként hosszú távon nemcsak társadalmi, hanem a vállalkozások szintjén is elemi érdek, én ugyanis azt tapasztalom, hogy ha az anyák megkapják a támogatást, és nem kell a jövőjük miatt aggódniuk, akkor a lojalitásuk és motivációjuk is jelentősen növekszik.
Térjünk a szakmára: mernek hitelt felvenni a magyar vállalatok?
Mivel a Garantiqa a kkv-szektor szolgáltatója, elsősorban arról tudok nyilatkozni. A hitelpenetráció még mindig lényegesen elmarad az uniós átlagtól. Ez azt jelenti, hogy még mindig van tér a hitelezésre. Ezen dolgozunk mi is; fő célunk, hogy az a magyar kkv, amely bővülni, fejlődni akar, hozzáférhessen a szükséges tőkéhez még akkor is, ha nem rendelkezik kellő fedezettel, vagy a bank túl kockázatosnak minősítené. A Garantiqa kezességet vállal a hitelekért, ezzel biztosítékot nyújt a hitelezőknek. A kkv-szektor hitelpiaca folyamatosan bővül, egyre intenzívebben nyúlnak a vállalatok külső finanszírozási forráshoz, elmondható, hogy például a pandémia idején ugrásszerűen megnőtt a hitelkereslet. Az államilag támogatott és garanciával biztosított hitelek jelentős szerepet játszottak a válságkezelésben; a kormányok pénzügyi mentőcsomagjai megakadályozták azt, hogy az egészségügyi válság pénzügyi-gazdasági válságba torkolljon.